درخت بی زمین

اشو زرتشت پیامبر آریایی آریانا

ارسال شده توسط aideen در تاریخ: 10 دسامبر 2008

«سخن‌ها را بشنوید و با اندیشه روشن در آن‌ها بنگرید و راهی را که باید در پیش گیرید برای خود برگزینید، از آن دو مینوی همزادی که در آغاز آفرینش در اندیشه و انگار پدیدار شدند، یکی نیکی را می‌نمایاند و دیگری بدی را؛ و میان این دو، دانا راستی را برمی‌گزیند و نادان دروغ را»
اشو زرتشت

زَرتُشت، زردشت، زردهُشت یا زراتُشت نام پیامبر آریایی و بنیادگذار دین زرتشتی یا مَزدَیَسنا و سراینده گاتاها کهن‌ترین بخش اوستا است.
زمان ظهور زرتشت، با همهٔ پژوهش‌های دانشمندان قدیم و جدید، هنوز هم در پردهٔ ابهام است. درباره تاریخ زایش او دیدگاه‌های فراوانی وجود دارد.( ایرانیان عصر جدید دست به کار جالبی زدند و اکثر مشاهیر و بزرگان کشورهای همسایه را با
تبلیغات و سرو صداهای زیاد و با ترفندهای خاص به خود اختصاص میدهند !!! و دلایل آنها هم به بزرگ بودن نقشه آنزمان ایران برمیگرده و جالب اینجاست که اگر مردمان همان کشور و شهرها حتی خود را فارسی زبان بدانند ویا هم در مورد بزرگمرد سرزمین خود صحبت کنند ، به استهزاء کشیده میشوند و به دروغگویی محکوم !!! واقعا” جای شرم دارد … )
روایات‌ ایرانی، که‌ برپایهٔ منابع‌ پهلوی مانند بندهشن‌ و ارداویرافنامه تکیه‌ دارند و پس‌ از زوال‌ نفوذ آیین زرتشت‌ نوشته‌ شده‌اند، زایش زرتشت‌ را سه‌ قرن‌ پیش از اسکندر مقدونی‌ می‌دانند !!!
ارسطو و اودوکسوس‌ و هرمی‌ پوس‌ نوشته‌اند که‌ زرتشت‌ پنج‌ هزار سال‌ پیش‌ از جنگ‌ تروا می‌زیسته‌ است‌. دیوجانس‌ لائرتیوس‌ نیز به روایت از هردمودروس‌ و کسانتوس‌ همین‌ دیدگاه را بازگو کرده‌است.
در اوستای قدیم به زمان ظهور زرتشت اشاره‌ای نشده‌است. اما این مطلب، در دو رسالهٔ معروف پهلوی، یعنی بندهشن (کتاب آفرینش) و ارداویرافنامه، که هر دو در سدهٔ نهم و دهم میلادی تنطیم شده‌اند، مورد بحث قرار گرفته‌است. در کتاب بندهشن آمده‌است که زرتشت در سال ۲۵۸ سال پیش از انقراض شاهنشاهی هخامنشی به بعثت رسید. اما در ارداویرافنامه، بعثت زرتشت ۳۰۰ سال پیش از حمله اسکندر ذکر می‌شود و بنابراین، چون اسکندر ۳۳۰ پیش از میلاد به ایران حمله کرده‌است، تاریخ تولد زرتشت در حدود ۶۶۰ پیش از میلاد خواهد شد.
زمان پیدایش آیین زرتشتی، به هیچ وجه در روایات سنتی پهلوی قابل اعتماد نیست. چون، با توجه به این که همه مورخانی که زمان زرتشت را بین پنج تاشش هزار سال پیش از میلاد ذکر کرده‌اند، در عهد هخامنشی و یا در دورهٔ اسکندر می‌زیستند، اگر زرتشت در دوران هخامنشیان ظهور می‌کرد، باید آن‌ها از آن اطلاع می‌داشتند. حتی ادعا شده‌است که اودُخوس و برخی دیگر، ۲۱ نسک اوستا را هم مطالعه کرده بودند. با این وجود، چطور ممکن است هردودت، مورخ سرشناس یونان که مقارن داریوش بزرگ می‌زیسته‌است، از معاصر بودن زرتشت و پدر داریوش، آگاه نبوده باشد و یا اگر بوده، در امر به این مهمی به سکوت گذرانده است؟
از سوی دیگر، کسانی چون وندیشمن، ویلیام‌ گیگر، تیل، الدنبرگ، بارتولومه، ادوارد مایر، کریستن سن، مری بویس، ابراهیم پورداود و شاپور کاووسجی روایات سنتی را از همه جهات با دلایل قاطعی رد کرده‌اند.
بررسی‌هایی‌ که‌ در صد و پنجاه‌ سال‌ پیش، نخست‌ در اروپا و پس‌ از آن‌ در آمریکا در زمینهٔ ادبیات‌ و مذاهب‌ و زبان‌های خاوری‌ انجام شده، این موضوع را مورد بررسی قرار داده‌است. زبان‌ اوستایی خویشاوند زبان‌ سانسکریت‌ است‌. گاتاها یا سرودهای مقدسی که‌ به‌دست زرتشت‌ ساخته‌ شده‌اند، طنینی عتیق‌ همانند سرودهای‌ ریگ‌ودا، دارند. همچنین‌ نزدیکی‌ محسوسی‌ میان دستور زبان‌ و وزن‌ و سبک‌ سرودهای‌ ریگ‌ – ودا، و دستور زبان‌ و وزن‌ و سبک‌ گاتاهای زرتشت‌ موجود است‌، و در حقیقت‌ ساختمان‌ صرفی‌ زبان‌ گاتاها از ساختمان‌ صرفی‌ سرودهای ریگ‌ – ودا، ابتدایی‌تر و ساده‌تر است‌. در هر حال‌ اکنون‌ این‌ دیدگاه وجود دارد که‌ تصنیف‌ گاتاها نمی‌تواند به‌ طور جداگانه‌ و در یک‌ فاصله‌ زمانی دور از زمان‌ تصنیف‌ وداها صورت‌ گرفته‌ باشد، و عصر زرتشت‌ را حداقل‌ یک‌ تا دو هزار سال‌ پیش از مسیح‌ می‌دانند.
خب بدین دلایل که گفته شد کاملا” پیداست که زمان ظهور آشو زرتشت به احتمال زیاد به یک تا دو هزار سال پیش از میلاد میرسد و اما حالا در مورد چگونگی گسترش دین آشو زرتشت و مهد این آیین یکتاپرستی بحث خواهیم کرد.
دکتر علی اکبر جعفری خاورشناس و محقق دین زرتشتی معتقد است : گاتها به لهجه خوراسانی سروده شده است و هجای گاتها هجای رگ ویدی است . این لهجه در باختر و کرانه رود سند رایج بوده است . زرتشت از خاندانهایی نام می برد که متعلق به خراسان بزرگ و سرزمینهای سند و پنجاب در شرق ایران است . در تمامی سروده های او از مردمان آریایی نژاد سخنهایی دیده می شود . وی به کشور هفتم اشاره میکند که – ائیرانه ویچه – که شامل ( خوارزم– مرو – سمرقند – بلخ –بخارا- هریوا و آسیای مرکزی . . . ) بوده است . گفتگوی ها اوستا بیشتر از خراسان بزرگ است . شاه گشتاسب نیز از بلخ بود و بیشتر شواهد حاکی از آن است که زرتشت از شرق ایران بوده است .
زاد روز اشو زرتشت در ششم فروردین ماه می باشد که امروزه بسیاری از زرتشتیان آن را احترام و جشن می گیرند . در همان روز به گفته اوستا پدرش پوشاسب به شادی و جاودانگی فرزندش درختی کاشت . این سنت از دیرباز در نزد آریاییان بوده و امروزه نیز در برخی نقاط که در بالا نامبردیم پابرجاست . نوع درخت معمولا گردو یا بادام یا سرو یا کاج می باشد احترام به طبیعت برای آنکه با افزودن یک فرزند ممکن است طبیعت نیز آلوده شود پدر و مادر آریایی همیشه برای حفظ منابع طبیعی درختی را با بدنیا آوردن فرزندشان می کاشتند . فردوسی بزرگ زاده شدن زرتشت را چنان مهم دانسته است که زادروز وی را همچون پدیدار شدن درختی می داند که شاخه و برگ آن را خرد و دانش و اندرز فرا گرفته است . وی را نابود کنند اهریمن و بنیان گذار یکتاپرستی جهان میداند و میگوید پس از وی آتش پرستی از میان می رود و آتش تنها نور اهورامزدا و روشنایی مقدس قدرت او می گردد .
چو یک چند گاهی بر آمد برین درختی پدید آمد اندر زمین
از ایوان گشتاسپ تا پیش کاخ درختی گشن بیخ بسیار شاخ
همه برگ او پند و بارش خرد کسی جز چون او بر خورد کی مرد
خجسته پی و نام او زردهشت که اهریمن بد کنش را بکشت
به شاه جهان گفت که پیغمبرم تو را سوی یزدان همی رهبرم
بیاموز آئین و دین بهی که بی دین همی خوب نه آید شهی
زرتشت در زادگاه خود، كه بسياري از دانشمندان آن را در ايريانا ويجه دانسته اند، برآن ميشود تا با اصلاحات اساسي در آيين قديم آريايي، سرنوشت مردم را از
كف اختيار خدايان و كاويان به درآورد و در دست¬هاي پرتوان و سازندهٌ انسانهاي راست پندار و راست گفتار و راست كردار قرار دهد. چون پيام او برتر از سطح فكر و انديشه مردم بدوي آن زمان است، نه گوش شنوا مي¬يابد و نه پشتيبان زياد. سران مذهبي قوم براو ميشورند و او به اجبار از خانه و كاشانه اش رانده ميشود و به بلخ فرار ميكند. در بلخ، ويشتاسپه (گشتاسپ) فرمانرواي آريانا (افغانستان امروز) از زرتشت حمايت ميكند و از بلخ، گسترش دين او آغاز ميشود.

اشو زرتشت در دربار گشتاسب در بلخ

درگذشت زرتشت بزرگ به تاریخ پنجم دی ماه برابر با روز خور از ماه دی می باشد . تاریخ نگاران نوشته اند زرتشت پس از هفتاد و هفت سال از عمر خویش که بیشتر آن را برای هدایت و دادن خرد و آگاهی به مردمان صرف نموده بود روزی در آتشکده نوبهار شهر بلخ مشغول عبادت بوده است . گشتاسب شاه کیانی و پسرش اسفندیار که از حامیان بزرگ وی بودند نیز برای رسیدگی به شهرهای دیگر از بلخ خارج می شوند و ارجاسب که دشمن دیرینه زرتشت بود از این هنگام بهره برد و توربراتور فرمانده سپاه خود را با لشگری بسیار راهی بلخ کرد . لشگر تورانی که همان ترکستان امروزی است دروازه های شهر بلخ را با تمام دلاوری ها مردم بلخ در هم شکستند و هنگامی که زرتشت با لهراسب و گروهی دیگر از یارانش مشغول عبادت به درگاه اهورامزدا بودند توسط سپاه وحشی ترکهای تورانی کشته می شود .
با توجه به این قضایا که تقریبا” تمامی تاریخ نویسان بدان مهر صحت گذاشتند ؛ و با توجه به اینکه زمان حکومت
گشتاسب ( شاه کیانی ) به بیش از 3500 تا 4000 هزار سال میرسد و زمان شروع کشور گشایی کوروش پادشاه هخامنشیان به 540 سال قبل از میلاد و شکست دادن قوم ماد و حمله و تصرف بلخ و قسمتهای شمال ، مرکزی و شرق افغانستان امروزی ، واضح مشخص است که اشو زرتشت هنگام پیامبری و حیات خویش در بلخی بسر میبرده که جزو سرزمینهای گشتاسب بوده و آریانا نامداشته و افغانستان امروزی است.
پس با تمام افتخار میگوییم این پیامبر آریایی و بنیانگذار یکتاپرستی در جهان از سرزمین پاک افغانستان است.

4 پاسخ برای "اشو زرتشت پیامبر آریایی آریانا"

1 | fonon

10 دسامبر 2008 در ساعت 9:10 ب.ظ

دوست نهایت گرامی وبلاگ جالب داری با مطالب مفید به امید فردای بهتر برای افغانستان و نهادینه شدن فرهنگ وبلاگی نویسی در کشور
از ما هم احوال بگیر تشکر

2 | omid454410

18 دسامبر 2008 در ساعت 12:23 ق.ظ

dear Amir

I am very happy that u thinking abuot ur contery if u r far from it
i also wish 4 u successfuly life

regard

Omid Haddi

3 | Gham

18 دسامبر 2008 در ساعت 12:33 ق.ظ

آدما نمی تونن تغییر كنن رابطه ها نمی تونن عوض بشن دنیا نمی تونه ثابت بمونه ولی یه دوست میتونه تا ابد یه دوست بمونه دوستت دارم تا ابد

4 | Gham

18 دسامبر 2008 در ساعت 12:40 ق.ظ

salam azizam bazam mesele hamishe movafaq vaqehan man be to eftekhar mikonom omid varam hamishe piroz bashi .khili estefade kardam az matalebet .
harchi begam bazam kame duset daram movafaq bashi golam

نوشتن نظر